Blog
16/8/2024
Ez a jog annak az elismerése, hogy a gyerekek – életkorukhoz és érettségükhöz képest fokozatosan egyre nagyobb mértékben – kompetensek az önmagukat érintő döntések meghozatalában.
A részvételi jog „gyereknyelven” annyit jelent, hogy megkérdezzük a gyermekeket, hogy egy adott kérdésről mit gondolnak. Minden embernek hozzátartozik alapvető emberi méltóságához, hogy kinyilvánítsa érzéseit, véleményét, amelynek csak a másik emberi méltósága szabhat határt. Ez a gyerekekre is ugyanilyen módon igaz és érvényes, a gyakorlatban mégis azt látjuk, hogy hazánkban a mostani állapot szerint nem működik, ezért célunk intézményesített szinten platformot biztosítani ehhez.
Milyen indirekt hasznokat hoz, ha hagyjuk, sőt támogatjuk, hogy a gyermekek gyakorolhassák részvételi jogukat?
hozzájárul a bántalmazásra hajlamosító zárt rendszer megbontásához a gyermek oldalán.
Korlátozza-e a szülők jogait gyermekük részvételi joga?
Éppen ellenkezőleg! A részvételi jog segíti a szülők becsatornázását az intézmények működésébe, ennek köszönhetően szabadon elmondhatják a véleményüket. Részt vehetnek a gyermekükről szóló intézményi döntések meghozatalában, ahol mindig visszajelzést vagy magyarázatot kell(ene) kapjanak a meghozott döntésekről. Jó esetben a későbbiekben a döntés hatásairól (utókövetés) is megkérdezik a véleményüket.
Esemény
18/5/2024
A szabadság hangja című film fóti vetítése után izgalmas beszélgetést zajlott.
Esemény
29/3/2024
Március 21-én a Szabadság hangja című film zártkörű vetítésén vettünk részt.